Surmenia – lider Istokii?

dnia

Historia – ta internetowa – Surmenii i jej stosunków zagranicznych wskazuje na ich dużą zmienność. Surmenia niekiedy tkwiła w środku wydarzeń, aby wkrótce potem izolować się od świata. Polityka wewnętrzna Surmenii przekładała się na jej podejście do zagranicy i jej spraw… ale również niepowodzenia na forum międzynarodowym prowadziły do zmian w kraju – przykładem może być kryzys za rządów archonta Mikisigosa Sr., który doprowadził do jego upadku, a w dalszej konsekwencji – również do upadku monarchii.

Dziś Surmenia jako republika jest u szczytu swojej siły – i nie będzie to puste samochwalstwo, a stwierdzenie faktu, jeżeli powiemy że pod względem aktywności najsilniejszym w regionie. A co z jej sąsiadami? W dużej mierze pozostają albo w kryzysie (jak Austro-Węgry czy Winktown) albo dopiero się z niego odbudowują (Rotria). Jedynie Trizondal i Elderland (Monderia) mają mocniejszą niż większość pozycję, przy czym w tym drugim przypadku ograniczeniem jest zarówno niewielka liczba mieszkańców (zaledwie kilku), jak i unia personalna z Dreamlandem, przez którą Elderland nadal ma opinię dreamlandzkiej „ekspozytury” na Istokii.

Choć historycznie Istokia była najlepiej zorganizowanym kontynentem świata wirtualnego, dziś sytuacja jest odmienna – mimo funkcjonowania mniej lub bardziej regularnych kongresów, region zdaje się zmierzać donikąd. Brakuje wizji i brakuje lidera, który wskazałby cel i poprowadził kontynent w konkretnym kierunku. Bliska współpraca państw regionu, oparta na wzajemnym poszanowaniu oraz gwarancjach suwerenności podmiotów mogła by zmienić obecny senny marazm w aktywny tygiel pomysłów i różnorodności.

Największe mocarstwo regionalne – Surmenia – jest naturalnym kandydatem na takiego lidera. Wszystko zależy od tego, czy zdecyduje się podjąć to wyzwanie i poprowadzić pozostałe państwa, jako równorzędnych partnerów, w kierunku lepiej zorganizowanej przyszłości.

Reklamy

3 Komentarze Dodaj własny

 1. Sprawa Królestwa Elderlandu i jego terytoriów orientyckich była już wielokrotnie omawiana, również na ostatnim Szczycie Państw Kongresu Orientyki w Rosseln, więc polecam lekturę stosownego wątku:
  http://dreamland.net.pl/forum/viewtopic.php?f=398&t=4744#p20601

  Polubienie

  1. Dostojny mówi o prawie – ja o stanie faktycznym. Elderland powstał – jak rozumiem z danych, do których dotarłem – jako państwo położone na północny-zachód od Dreamlandu. Monderia powstała później, a następnie stała się częścią Elderlandu. Nawet jednak formalne ustanowienie jednej ze stolic Elderlandu w Monderii nie czyni z Elderlandu automatu państwa Istokii. Ilu spośród Elderlandczyków jest mieszkańcami Monderii i „Istokijczykami” (słowotwórstwo na potrzeby chwili)? Czy na pewno Elderlandzkie społeczeństwo czuje się związane z tym regionem, czy raczej jednak tkwi psychicznie w rejonie Moreniki (jeśli dobrze pamiętam nazwę)?

   Co do natomiast stosunków Dreamlandu i Elderlandu – cóż, dla mnie dość wątpliwe w stosunku do deklarowanej odrębności jest to, że duża cześć (większość?) Elderlandczyków jest – znów, na miarę mojej ograniczonej wiedzy, jestem stosunkowo nowy i szukam informacji na bieżąco – z pochodzenia Dreamlandczykami. Ciężko mówić o dwóch niezależnych od siebie państwach, jeżeli mają wspólnego monarchę, wspólne forum i wspólnych obywateli…

   Tym niemniej nie chcę w żadnym razie podważać roli Elderlandu, bo do tej pory dostojny zrobił na rzecz jedności kontynentu więcej niż całe państwa. To jest jednak problem sam w sobie – obserwując archiwa szczytów Orientyki itd. do których mam dostęp to mam wrażenie że w zakresie Orientyki Elderland ogranicza się tylko do osoby Dostojnego, jako reprezentanta i głównego architekta obecności tutaj. To w porządku, ale nie przyznawałbym w takiej sytuacji Elderlandowi palmy pierwszeństwa. Nic osobistego.

   Polubienie

   1. Wasza Ekscelencjo,

    Elderland powstał bardzo dawno temu i niezależnie od Dreamlandu, z którym przez większą część swego istnienia nie miał za wiele wspólnego. Dopiero w 2012 roku Elderlandczycy (rodzimi rzecz jasna) zdecydowali się wybrać na swego króla króla Dreamlandu. W ten sposób powstało pierwsze ogniwo wspólne. Następnie pod koniec 2014 roku w wyniku „wpadki” z nieopłaceniem serwera przez Elderlandczyków Król Elderlandu (i Dreamlandu) zgodnie z zobowiązaniem otoczył Królestwo opieką w tej trudnej chwili lokując je na serwerze Dreamlandu. Państwa są cały czas osobne i niezależne od siebie w sferze wszystkich polityk, włącznie z zagraniczną. Część obywateli Elderlandu jest „rdzenna” i posiada wyłącznie obywatelstwo elderlandzkie. Inna część, do której należę, ma podwójne obywatelstwo, a jeszcze inna ma obywatelstwo elderlandzkie i obywatelstwo państwa trzeciego (np. Książę Monderii). Mentalnie Elderlandczycy związani są z oboma kontynentami, na których Królestwo jest rozlokowane. Odzwierciedleniem tego są oczywiście kontakty z innymi państwami, najsilniejsze akurat z tymi z Moreniki i Orientyki. Same stosunki z Surmenią są nienowe, a pamiętają je szczególnie surmeńscy monarchiści. I tak. Królestwo Elderlandu jest państwem Orientyki, natomiast wymyślanie powodów, dla których miałoby być inaczej nie jest temu w stanie zaprzeczyć.

    Ponadto mój komentarz nie miał na celu absolutnie podważyć zawartych w Pana artykule tez o roli Surmenii na Orientyce oraz jej aspiracjach. Chciałem jedynie sprostować informacje dotyczące swojego kraju.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s