Odbudować Surmenię?

dnia

Przedostatni artykuł w „Narodowej Surmenii”, który powstał w lutym tego roku, mówił o Surmenii jako liderze Istokii, aktywnej i rozwijającej się. Stojące za nim argumenty szybko zostały jednak zweryfikowane przez rzeczywistość. Zamiast potęgi był napompowany przez klony balon – w którego przekłuciu sam wziąłem udział – i nie żałuję, gdyż nigdy nie byłem i nie będę zwolennikiem kłamstw, które miałyby przysłaniać prawdziwe problemy.

Dlatego też, choć nie żałuję w żadnym stopniu tamtej demaskacji, to nie boję się też przyznać, że dziś Surmenia jest w fatalnym stanie. Mamy trzech obywateli – z czego jednego „współdzielonego” z innymi krajami. Implozja licznych klonów jednak nie jest jedyną przyczyną tego stanu rzeczy, bo od tamtej pory pożegnaliśmy się z kilkoma innymi zasłużonymi (bardziej bądź mniej) obywatelami. Wielkimi stratami były odejścia dostojny Orjona Surmy i Adrjanosa Viktorjosigosa – choć obaj wokół Surmenii jakoś orbitują, co pokazały ich niedawne pojedyncze wypowiedzi w temacie nowej Syntagmy. Zniknął też  najstarszy weteran Surmenii – dostojny Aleksandros apo Vu oraz nieco mniej zasłużona, ale nadal będąca kolorowym urozmaiceniem dostojna Chartyna Papandreu.

Surmenii brakuje „tlenu”, „świeżej krwi” jak to się mówi. Brakuje sporów i codziennej działalności. Nawet ci obywatele którzy są nie mają specjalnej motywacji aby zaglądać na stronę i forum, bo często nie dzieje się tam nic albo prawie nic, co mogłoby nas zainteresować i skłonić do reakcji czy faktycznego działania. Energii brakuje już nawet na organizowanie popularnych w wielu krajach inicjatyw „ocalenia narodowego”, bo żeby je organizować z sensem, to trzeba mieć konkretny pomysł – a tego brakuje.

Wielkimi krokami zbliża się nowa Syntagma Demokracji, która ma przynieść „reset prawa”. Być może też dojdzie wreszcie do planowanego od dość dawna przeniesienia strony i forum z silnika PHP Fusion na nowsze rozwiązania (strona na WordPress, forum na MyBB). Czy to jednak wystarczy żeby odnowić Surmenię na tyle, żeby była ona atrakcyjna dla nowych, a być może i starych obywateli? Czas pokaże.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s